میرآب؛ شغلی به قدمت تاریخ

«میر آب» یعنی امیر آب یا رئیس آب، میر آب مدیر و محاسبه گر زمان و ساعت آبی و تقسیم گر عادلانه و تعیین زمان تحویل دادن آب به افراد بوده است. در لغتنامه دهخدا «میرآب» به معنای مباشر و ناظر تقسیم آبها ذکر شده است. این شغل یکی از شغل هایی است که در مناطق روستایی مرسوم بوده و در قدیم از شغل های مهم و پر کاربرد بوده که امروزه بسیار کمرنگ شده است. وظیفه این افراد در دوران کم آبی سنگین تر و مهم تر است زیرا باید تلاش کنند با مدیریت صحیح تنشی میان مردم برای آبیاری رخ ندهد. محمد ابراهیمی 73 ساله میرآب روستای زرآباد در منطقه الموت شرقی استان قزوین است.

از آنجایی که آب از اصلی‌ترین عوامل زندگی انسان‌هاست و از ابتدا مدیریت آن لازم بوده، این شغل در تاریخ از زمانی که روستاها به وجود آمده و کشاورزی شکل گرفته، وجود داشته است.در ادبیات ایران نیز بارها به این شغل اشاره شده تا جایی که مولوی با استفاده از معنای میرآب بیت زیر را سروده  : 

می شکافد سینه ام را عاقبت همچون صدف
می دهد گر قطره ای میراب این دریا مرا

روستای زرآباد معمولا به علت میزان بالای بارش با کم آبی روبرو نبوده ولی در چندسال اخیر به علت بارش کم برف و باران میزان آب کم بوده و این امر بر کشاورزی تاثیر مستقیم گذاشته به طوری که میانگین کشت لوبیا از ۱۵۰۰ متر به ۲۰۰ متر رسیده است.

عکس : نیما اقبالی – ایسنا 
 

منبع:خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی