کارگاه پیشرفته طراحی مداخلات تغییر رفتارهای مرتبط با سلامت

1 دقیقه خوانده شده

کارگاه پیشرفته طراحی مداخلات تغییر رفتارهای مرتبط با سلامت از سوی پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی و با حضور جمعی از دانشجویان و متخصصان حوزه سلامت برگزار شد.

به گزارش ایسنا، دکتر نسترن کشاورز محمدی، دانشیار ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مشاور سازمان جهانی بهداشت (WHO) و دکتر ریک کروتزن، استاد تکنولوژی و تغییر رفتار دانشگاه ماستریخت هلند، مدرسین کارگاه پیشرفته طراحی مداخلات تغییر رفتارهای مرتبط با سلامت بودند که روز چهارشنبه 3 آذرماه‌ 1400 به صورت مجازی برگزار شد.

در این کارگاه، روش‌های مختلف مطالعه پیچیدگی‌های رفتارهای مرتبط با سلامت و کاربرد آن در طراحی مداخلات تغییر رفتار تبیین شد. همچنین ضمن مرور بر مهم‌ترین موضوعات کارگاه مقدماتی، پیچیدگی‌های رفتارهای مرتبط با سلامت تعیین و روش‌های مختلف مطالعه پیچیدگی‌های رفتارهای مرتبط با سلامت و کاربرد آن در طراحی مداخلات تغییر رفتار معرفی و به علاوه، خطاهای شناسایی تعیین‌کننده‌های واقعی هر رفتار براساس نوع تئوری، انتخاب و تحلیل داده با ذکر مثال تشریح شد. در نهایت، تکنیک‌های روش شناسایی و انتخاب نقاط حساس سیستم در سطوح فردی و جمعی جهت مداخله موفق تغییر رفتار آموزش داده شد.

دکتر نسترن کشاورز محمدی در این کارگاه  گفت: تغییر سبک زندگی و رفتارهای مضر برای سلامت و تبدیل آن به سبک زندگی ارتقاء‌دهنده سلامت و رفتارهای سالم، چالش بزرگی برای مدیران، متخصصین و کارشناسان علوم سلامت، روانشناسی و جامعه‌شناسی است. بسیاری از مداخلات و برنامه‌های تغییر رفتار در سطح محلی یا ملی در ایران و بسیاری از کشورها، موفق به تغییر رفتار در سطح وسیع و یا پایدار نمی‌شوند؛ بنابراین لازم است همه افرادی که دست اندرکار ترویج سبک زندگی سالم هستند، درک عمیق‌تری از چرایی این مشکل کسب و خود را به راهکارها و مهارت‌های مواجهه با این چالش مجهز کنند تا شانس موفقیت خود را در برنامه‌های آینده افزایش دهند.

دکتر ریک کروتزن نیز به پیچیدگی‌های تغییر رفتار و رویکردهای نوین تحلیل رفتار اشاره کرد. در ادامه، نمونه‌ای از مطالعات مشترک مدرسین با استفاده از فنون و روش‌های جدید تحلیل رفتار مانند پویایی سیستم و شبیه‌سازی ارائه شد.

کارگاه مقدماتی طراحی مداخلات تغییر رفتارهای مرتبط با سلامت مردادماه‌ ماسال برگزار شده بود و در کارگاه پیشرفته به شکل کامل‌تر و جامع‌تر، نحوه شکل‌گیری رفتارهای انسانی، به خصوص رفتارهای مرتبط با سلامت، عوامل موثر بر آن و نیز تعیین‌کننده‌های اصلی رفتارهای مرتبط با سلامت مورد بررسی قرار گرفت.

پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در راستای مسئولیت گسترش دانش در حوزه سلامت، تلاش می‌کند با برگزاری کارگاه‌ها و وبینارهای علمی در رشته‌ها و حوزه‌های سلامت، دانش کاربردیِ متخصصین، دانشجویان و اندیشمندان در این زمینه را ارتقا دهد.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی