درخواست مسیحیان فلسطینی برای دیدار با بایدن در سفرش به اراضی اشغالی

گروهی از مسیحیان فلسطینی از رئیس جمهور آمریکا خواستند در سفر ماه آتی خود به قدس با رهبران مسیحیان ارتودوکس این شهر دیدار کرده و از سیاست‌های برنامه‌ریزی شده رژیم صهیونیستی برای مصادره اموال و مستغلات مسیحیان مطلع شوند.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، محمد ابو ولید الدجانی، مدیر هتل امپریال، یکی از دارایی‌های کلیسا در منطقه باب الخلیل در بخش قدیمی شهر قدس که دادگاه عالی رژیم صهیونیستی حکم مصادره آن را صادر کرده، گفت: رژیم اشغالگر به شکل غیرقانونی و غیر منصفانه‌ای کنترل تعدادی از مستغلات مسیحیان را به دست گرفت و دادگاه‌های آن نیز در این مسیر به این رژیم کمک کرده و به او برای قراردادهای مشکوک فروش مجوز می‌دهند و دیگر هیچ راه گریزی از جمله یک مداخله سیاسی بین‌المللی برای توقف این اقدامات وجود ندارند.

الدجانی اظهار کرد: بایدن (رئیس جمهور آمریکا) قرار است سفر تاریخی به قدس شرقی داشته باشد و باید او را در جریان واقعیات قرار داد، او نمی‌تواند بدون دیدار با رهبران مسیحی که سال‌هاست خواستار توقف این تبعیض هستند، از عمق مشکلات ما اطلاع یابد، ما در شهری زندگی می‌کنیم که تمامی گروه‌ها حضور دارند و می‌دانیم در قدس جایی وجود دارد که برای همه این گروه‌ها مقدس است اما جمیعت‌ها، جنبش‌ها و احزاب یهودی راست‌گرا و افراطی وجود دارند که در راستای بر همن زدن این تعادل و تحمیل مالکیت یهودی بر منطقه باب الخلیل و از بین بردن اکثریت مسیحی این منطقه و کنترل بر اماکن مقدس مسیحیان و مسلمانان تلاش می‌کنند تا چهره شهر را تغییر داده و آن را کاملا یهودی کنند. این رویکرد خطرناک است و حمایت کابینه‌های پیاپی اسرائیلی و نیز شهرداری رژیم اشغالگر و نه فقط شهرک‌نشین‌ها از این رویکرد بر خطر آن می‌افزاید، بر این اساس تنها فشار سیاسی باقی می‌ماند.

کلیسای ارتودوکس پس از موقوفات اسلامی، دومین مالک زمین و مستغلات در فلسطین است و از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی این موقوفات با انواع تلاش‌ها برای غارت آن مواجه است که از جمله آنها امضای قراردادهای مشکوک هستند که موجب اختلافاتی در داخل گروه‌های مسیحی شدند.

تحقیقات مطبوعات عربی و حتی اسرائیلی حاکی از فساد جدی در این قراردادها توسط چهره‌های سیاسی، دینی و غیرنظامی هستند. زمانی که فروش دو هتل امپریال و البترا به شهرک‌نشین‌ها افشا شد، اختلاف‌نظرها میان کلیسا و برخی طرف‌ها در مسیحیان بالا گرفتند. شورای مسکن پاتریارک ایرنیوس اول را به اتهام عقد قراردادهای فروش برکنار کرده و به جای او پاتریارک فعلی تئوولوس سوم را تعیین کرد. پاتریارک ایرنیوس جانشین خود را متهم کرد که علیه‌اش توطئه کرده و در حقیقت او است که پشت این قرارداد ایستاده است و برخی گروه‌های سیاسی در “اسرائیل” و دیگر گروه‌ها در این توطئه دست دارند، پاتریارک تئوولوس مدعی شد که در واقع او از املاک دفاع کرده و خواستار استرداد آنها است.

ابتدای ماه جاری میلادی، طرف‌های فلسطینی حکم دادگاه رژیم صهیونیستی درباره باب الخلیل را محکوم کردند، رمزی خوری، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و رئیس کمیته عالی امور کلیساها اظهار کرد: تشکیلات خودگردان فلسطین از پاتریارک‌نشین روم ارتودوکس شهر قدس در مبارزه‌اش برای دفاع از دارایی‌های در معرض خطر تصرف توسط شهرک‌نشین‌ها حمایت می‌کند. او در ادامه نیز نقش این پاتریارک‌نشین در مقاومت در برابر تمامی چالش‌ها به ویژه حمایتش از مستاجران فلسطینی برای تثبیت در کشورشان را ستود.

آمریکا از رژیم صهیونیستی خواست از هرگونه تنشی در کرانه باختری و قدس خودداری کند زیرا این مساله می‌تواند موجب افزایش شدت تنش‌ها با فلسطینی‌ها در طول سفر ژوئیه آتی بایدن شود. به گفته خبرنگار سیاسی سایت عبری زبان واللا، باربارا لیف، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک و هادی عمرو، معاون او و مسؤول پرونده فلسطین در وزارت خارجه که در چند هفته گذشته سفرهایی به تل‌آویو و رام‌الله داشتند، خواستار تضمین‌هایی برای اجرای درخواست آمریکا شدند.

انتهای پیام

منبع:خبرگزاری ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *